Funkcjonalność i optymalizacja powierzchni zaletami regałów wysokiego składowania

Funkcjonalność i optymalizacja powierzchni zaletami regałów
wysokiego składowania
W zestawie regałów magazynowych ważne miejsce zajmują regały paletowe wysokiego składowania. Są to regały metalowe składające się z drabin (zestaw złożony z 2 stojaków wyposażonych w stopki, połączonych kratownicą, która służący do podtrzymywania poziomów składowania) oraz szyn (elementy nośne łączące, 2 drabiny zwykle zawieszane na mocowaniach), przeznaczone do składowania ciężkich ładunków najczęściej pakowanych na paletach.
Przeznaczeniem regałów paletowych wysokiego składowania jest przechowywanie ciężkich produktów na wysokości o maksymalnej objętości na minimalnej powierzchni podłogi. Powszechnie używanym kolorem ram nośnych jest jasnopopielaty, które lakieruje się metodą proszkową, a kolorem belek jest zazwyczaj niebieski.
Przy opracowywaniu specyfikacji dotyczącej instalacji regałów paletowych wysokiego składowania należy zagwarantować bezpieczeństwo pracowników podczas instalacji, eksploatacji i konserwacji tego typu regałów.
Regały wysokiego składowania są obsługiwane przez odpowiednie urządzenia przeładunkowe, którymi często są wózki czołowe, które wymagają jednak dość szerokiej ścieżki ruchu, dlatego też w niektórych przypadkach stosuje się wózki systemowe lub specjalne układnice, których działanie jest wspierane zautomatyzowanymi systemami.
Regały wysokiego składowania produkowane są również w formie konstrukcji wjezdnych i wykorzystuje się je przede wszystkim do składowania towarów na paletach lub w skrzyniach przy zachowaniu jednorodności składowanego towaru. Są one konstruowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni magazynów, na co pozwala jednostronna lub dwustronna możliwość ich obsługiwania.
Wśród asortymentu regałów wysokiego składowania są dostępne także regały magazynowe paletowe ciężkie, które pozwalają na składowanie ciężkich ładunków nawet na kilku poziomach. Są one zazwyczaj projektowane na indywidualne zamówienie klienta. Przy projektowaniu tego rodzaju regałów należy precyzyjnie rozmieścić pasy ruchu, a także korytarzy między poszczególnymi regałami, jak również zapewnić odpowiednie oświetlenie.
Regały paletowe ciężkie powinny zapewniać łatwą kontrolę stanu magazynowego składowanych towarów i maksymalną optymalizację wykorzystania kubatury magazynu.